Aquesta web utilitza cookies pròpies i de tercers per oferir-te una millor experiència i servei. En navegar o utilitzar els nostres serveis, aceptes l'ús que en fem.

Publicitat

TGN bàner 800x200 Advertisement

"El civisme, una assignatura pendent"

Opinió Antonio Garcia Leal
Dissabte, 11 Gener 2020 16:30

La manca de civisme de molta gent de la nostra vila, sumat a la total i absoluta manca d’acció de l’Ajuntament de Vendrell, ha posat de manifest que això de l’incivisme és un greu problema que cada vegada s’estén més per tota la nostra vila.

És impossible no trobar un lloc lliure d’abocaments; la ciutat està bruta, descuidada, amb pintades a tot arreu, amb elements del mobiliari urbà trencats, males herbes al carrer, i on els propietaris dels solars, s’aprofiten de que l’ajuntament no actua d’ofici amb la normativa de solars, i molts els tenen abandonats plens de brutícia. Tot sumat ens porta a començar l’any de la Capitalitat de la Cultura Catalana amb una ciutat plena de merda i això és intolerable.

Si algú de vosaltres, es dona una volta per els camins de muntanya del Vendrell, trobarà que a mes de la natura autòctona, hi ha un munt d’abocaments tirats per la muntanya sense que ningú faci res. Per posar un exemple, si segueixes el torrent del Cullerer i passes pel pont sota l’autopista, al sortir trobaràs una nevera que porta més d’un mes allà tirada i que l’incivisme segueix desintegrant dia a dia. La Xarxa Vendrellenca ho ha denunciat al twitter diverses vegades i no fan res de res, suposo que pensa l’ajuntament que és biodegradable i que un bon dia es desintegrarà. El mateix passa amb un dipòsit d’uralita deixat per un personatge als contenidors de la urbanització Torreblanca, suposo que pensen que anirà ell tot sol a la deixalleria de Bellvei perquè aquest és un residu perillós.

Quan arribes al centre de la vila, la cosa no millora, sempre s’havia dit que els governs locals havien cuidat el centre de la vila, és a dir, de la muralla capa dins i que poc s’havien preocupat pel demés. No obstant, quan va sortir aquest nou govern “d’esperit jove i amb ànims de canviar les coses” -així es venia, a traves d’aquest Vendrell optimista durant la campanya-, tots ens deien que hi haurien canvis substancials. Però la veritat és massa tossuda, i la realitat imperant massa nítida per veure que, com el poble, no tan sols no ha millorat, sinó que ara per ara ha empitjorat. Per posar un altre exemple de degradació, al costat de la font històrica del carrer Carnisseria construïda l’any 1830 i que té una placa commemorativa, el 20 desembre, algun incívic va deixar unes cisternes i un bidet mig trencat. El denunciem a twitter, al 27 el bidet i la cisterna segueixen allà, però han trencat a trossos el bidet, quan al final s’aconsegueix que es retiri, el dia 8 de gener al mateix lloc hi apareix un tassa de vàter. És normal que això estigui aquí durant part del Nadal, davant la terrassa d’un bar, al costat d’un element patrimonial de la història de la nostra vila tot aquest temps senyor Alcalde?.

lavavo Vendrell carrer

Una altra lluita que hem obert amb aquesta deixadesa, és evident que es pot veure als terrenys del parc del Botafoc, l’Ajuntament del Vendrell s’ha oblidat del procés participatiu que va fer la gent per convertir aquells terrenys en un parc, amb les idees d’unes mil persones de la nostra vila. El que ens trobem, és que segueix sent un gran aparcament de terra i un gran abocador de brosses. Nosaltres, des de la Xarxa Vendrellenca venint denunciant aquesta situació amb vídeos i fins i tot, hem presentat una instància en data 19 de Novembre de 2019, no tan sols no han fet res, sinó que a més, hi ha més brossa a la zona. Tot plegat inacceptable, perquè hi ha una manca absoluta de control sobre tots aquest abocaments il·legals al cor de la nostra ciutat, vist el que passa queda clar que ningú fa res per arreglar aquest problema i el que és pitjor, la gent quan vingui als actes de la Capital de la Cultura Catalana aparcarà davant d’aquest abocador improvisat per l’incivisme de la gent, i la manca d’acció del govern.

Si et dones una volta pel Tancat, això no millora gens ni mica, aquí tenim el Tancat del Galàn, considerat el més gran pipi-can de tota Europa, amb uns terrenys d'aproximadament 29 hectàrees, amb un tancament que diu que està prohibit passar, encara que tothom passa sent perillós, uns ho fan per anar al col·legi Marta Mata, d’altres per passejar al seu gos i que deixi allà la merda, tot i tenir un pipi-can perfectament operatiu al parc de l’autopista. I què fa l’ajuntament per no permetre que això passi, res de res. Hi ha incívics, sí, hi estic d’acord, però també hi ha inacció per part de l’ajuntament que ha permès que això sigui el que és.

No obstant això, caldria dir que no tot és culpa de l’ajuntament. Hi ha una part important de responsabilitat dels incívics, quasi bé tota. Aquesta actitud, està deixant una imatge molt dolenta del nostre municipi. Hem de dir prou i hem de tractar de fer les coses bé, hem de ser cívics, no oblidem que la ciutat és de tots i per tots i l’hem de cuidar perquè és casa nostra. També cal dir-li al nostre alcalde que ja esta bé, no pot ser que el contracte de neteja viaria, segueixi sense concurs públic. És molt important que hi hagi d’una vegada una empresa amb un projecte de futur, i no el que tenim, una gent que compleix el contracte perquè ho diu la llei. No podem tenir un govern local que es faci la foto, però que no escolti les denúncies de la gent i no posi fil a l’agulla.

Ara per ara tal com tenen el municipi, són la capital de la brossa, donat que és l’element que corona tots els espais de la nostra vila i aquest títol el tenim gracies al govern actual i a l’anterior, que no s’han pres seriosament aquest problema d’ incivisme. Faci la seva feina senyor alcalde i en comptes de ser un polític optimista, sigui vostè un polític que optimitzi els mitjans de l’ajuntament, per fer de la nostra una gran ciutat, tot i que crec que això serà impossible i ens queda tota una legislatura de travessa per al desert.

Antonio Garcia Leal

Antonio Garcia Leal

Secretari de la AAVV Tancat III

Publicitat

icona missatge de correu electrònic

Butlletí de titulars

Subscriu-te per rebre cada matí els titulars d'InfoCamp al teu correu:

Privacitat:
  •  
Consentiment per al tractament de dades personals:

Iniciatives de comunicació del Camp de Tarragona S.L., és el Responsable del Tractament de les dades personals de l'Usuari i l'informa que aquestes dades seran tractades de conformitat amb el que disposa el Reglament (UE) 2016/679 de 27 d'abril de 2016 (GDPR), per la qual cosa li facilita la següent informació del tractament:

Finalitat del tractament: Subscripció al butlletí informatiu.

Criteris de conservació de les dades: Es conservaran mentre hi hagi un interès mutu per mantenir la subscripció al bloc.

Comunicació de les dades: No es comunicaran les dades a tercers, excepte per obligació legal.

Drets que assisteixen a l'usuari: dret a retirar el consentiment en qualsevol moment. Dret d'accés, rectificació, portabilitat i supressió de les seves dades i de la limitació o oposició al seu tractament. Dret a presentar una reclamació davant l'Autoritat de Control (www.aepd.es) si considera que el tractament no s'ajusta a la normativa vigent.

Dades de contacte per exercir els seus drets: Aquesta adreça de correu-e està protegida dels robots de spam.Necessites Javascript habilitat per veure-la..