El FICVI (Festival Internacional de Curtmetratges de Vila-seca) ja s’està preparant per a celebrar la seva sisena edició. Aquest any amb una novetat: el FICVI ha estat escollit per l’Academia de las Artes y las Ciencias Cinematográficas com a festival col·laborador en la preselecció dels curtmetratges que opten als Premis Goya. Després d'un llarg procés de selecció, de les 1.215 obres presentades d’arreu del món, a la secció oficial es projectaran un total de 46 curtmetratges, 39 de ficció i 7 d’animació.
El FICVI se celebrarà del 16 al 24 d’octubre de 2021 i els curtmetratges que es podran veure són els següents:
Selecció de curtmetratges de ficció
- 17 MINUTOS CON NORA Imanol Ruiz (ESPANYA)
- A CONTRE TEMPS Delphine Montaigne (FRANÇA)
- ADRIANA Antonio José Meza (COLOMBIA)
- CANÍBALES Mikel Bustamante (ESPANYA)
- CLUB SILENCIO Irene Albanell (ESPANYA)
- COQUE Miguel Ángel Faura i Juanma Falcón (ESPANYA)
- DÉCIDÉE Marie Courandière (FRANÇA)
- DOLÁPÒ IS FINE Ethosheia Hylton (REGNE UNIT)
- EL MÉTODO Néstor Ruiz (ESPANYA)
- EL SILENCIO EN LAS FLORES Julio Mas (ESPANYA)
- ELSA Albert Carbó (ESPANYA)
- GLOBO José Antonio Campos (ESPANYA)
- HOLD FOR APPLAUSE Gerald B. Fillmore (USA)
- IMPOSIBLE DECIRTE ADIOS Yolanda Centeno (ESPANYA)
- LA BANYERA Sergi Martí (ESPANYA)
- L’ESTRANY Oriol Guanyabens (ESPANYA)
- LOS HONORES Sergio Barrejón (ESPANYA)
- MI PRIMERA OPCIÓN Carlota Callen (ESPANYA)
- MINDANAO Borja Soler (ESPANYA)
- MTI Mauricio Corco (XILE)
- NO ME DA LA VIDA Alauda Ruiz (ESPANYA)
- OF HEARTS AND CASTLES Rubén Navarro (USA)
- PARRESIA Ignacio Lasierra (ESPANYA)
- POLVO SOMOS Estibaliz Urresola (ESPANYA)
- PORAPPÉ Jesús Martínez (ESPANYA)
- PUNTO DE GIRO Ainhoa Manéndez (ESPANYA)
- RUTHLESS Matthew Mcguigan (IRLANDA)
- SERGI & IRINA Miquel Verd i Àlex Tejedor (ESPANYA)
- SINTRA III Aitor Echeverria i Iván Casajús (ESPANYA)
- SORDA Núria Muñoz-Ortín i Eva Libetad (ESPANYA)
- STANBROOK Óscar Bernàcer (ESPANYA)
- SU MADRE Javier Prada (ESPANYA)
- TESLIMAT Doğuş Özokutan (XIPRE)
- THE LETTER ROOM Elvira Lind (USA)
- THE WHOMAN UNDER TREE Karishma Kohli (USA)
- TOTÉM LOBA Verónica Echegui (ESPANYA)
- TRANVÍA Carlos Baena (USA)
- VOTAMOS Santiago Requejo (ESPANYA)
- XOVES DE COMADRES Noemí Chantada (ESPANYA)
Selecció de curtmetratges d'animació
- ABSENCE Bo-sheng Wu (TAIWAN)
- LA INCREÍBLE VACUNA DEL Dr. DICKINSON Alex Rey (ESPANYA)
- MIGRANTS Hugo Caby, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte,
Zoé Devise (FRANÇA)
- MONDO DOMINO Suki Suki (FRANÇA)
- MORGAN LA ORCA VALIENTE Marcos Martín (ESPANYA)
- THE MONKEY Xosé Manuel Zapata (ESPANYA)
- TIERRA FINITA Isidro Jiménez Gómez i Mariola Olcina Alvarado (ESPANYA)